A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Заболотцівський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Заболотцівської сільської ради Золочівського району Львівської області

Конституція учнівського самоврядування

  • інтеграція зусиль учнів для добрих, суспільнокорисних справ;
  • захист прав та інтересів учнів;
  • розробка та втілення проектів, спрямованих на підвищення якості та ефективностіосвітнього процесу, організацію дозвілля та оздоровлення учнів.

Учнівське самоврядування  самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах своєї компетенції, передбаченої законодавством України, та цією конституцією.

Стаття 5. Учнівське самоврядування здійснюється на принципах: 

  • пріоритету прав і свобод дитини;
  • верховенства права /правовладдя;
  • демократизму;
  • взаємної поваги та партнерства;
  • репрезентативності органів учнівського самоврядування і правоможності їх представників;
  • обов’язковості розгляду пропозицій сторін;
  • прозорості, відкритості та гласності;
  • обов’язковості дотримання досягнутих домовленостей;
  • взаємної відповідальності сторін.

Стаття 6. Мовою офіційних документів органів учнівськогосамоврядування та публічних виступів учнів є державна мова.

Стаття 7.Учнівське самоврядування співпрацює адміністрацією і педагогічним колективом Заболотцівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, батьками,  гуртками, секціями, осередками дитячих і молодіжних організацій, що діють в межах територіальної громади. Зовнішня діяльність органів учнівського самоврядування Заболотцівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів спрямована на встановлення контактів і взаємовигідного співробітництва з іншими закладами освіти, у тому числі із закладами фахової передвищої, вищої освіти, а також з громадськими об’єднаннями і організаціями, органами місцевого самоврядування та управління освітою.

Стаття 8.Визначені чинним законодавством і цією конституцією права учнів учнівське самоврядування забезпечує, формуючи свої органи представницької та виконавчої влади. Діяльність органів  учнівського самоврядування координує заступник директора, педагог-організатор або інший призначений наказом директора педагогічний працівник закладу освіти.

Стаття 9.Учнівське самоврядування Заболотцівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів має свою символіку.

 

Порядок використання  цієї символіки встановлюється правилами для учнів.

 

Розділ II. Права, свободи, обов’язки учнів 

Стаття 10. Права і свободи учнів, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Стаття 11.Кожний учень/учениця має право у закладі освіти діяти на власний розсуд, не порушуючи при цьому прав в свобод інших учасників освітнього процесу.

Стаття 12. Кожен/на має право на повагу його/її гідності. Ніхто у закладі освіти не може бути підданий цькуванню, фізичному чи такому, що принижує його гідність, покаранню.

Стаття 13. Кожен/нау закладі освіти може вільно виражати свої погляди і переконання, якщо не вживає грубих і нецензурних слів та висловів, які ображають інших.

Стаття 14. Кожен учень/ учениця має право на участь у діяльності закладу освіти, вільно обрати гурток, студію або секцію для занять, долучитись до позаурочних заходів з метою відзначити знаменну дату, пізнати історію й культуру Українського народу, інших народів, етнічних груп, розважитись і т. ін..

Стаття 15. Учні/учениці мають право брати участь в управлінні закладом освіти, як безпосередньо, через участь у  загальношкільному референдумі, загальних зборах учнів  закладу, класу, так і опосередковано, через обрані ними органи учнівського самоврядування. Право участі в управлінні закладом освіти гарантоване правом вільно обирати та бути обраними до органів учнівського самоврядування. Право ініціативи – можливістю подати свою пропозицію через орган учнівського самоврядування або безпосередньо директору.

Стаття 16. Учень/учениця може ініціювати в закладі освіти утворення осередку  громадської організації, діяльність якої не заборонена законом, бути членом такої організації. Створення і діяльність у закладах освіти осередків політичних та релігійних організацій заборонені освітнім законодавством.

Стаття 17. Учні/учениці мають право проводити збори та інші громадські акції, якщо це не порушує норм установчого документу закладу освіти та правил для учнів.

Стаття 18. Учням/ученицям    гарантується    свобода    наукової,     навчальної, літературної і художньої творчості. Заклад освіти оберігає і захищає авторське право учнів, протидіє плагіату та іншим видам академічної недоброчесності.

Стаття 19. Право на відпочинок кожного учня/учениці забезпечується вправами для зняття напруги на уроках, можливістю зміцнити сили, граючись або/і споживаючи їжу на перервах, можливістю організувати розважальні заходи у позаурочний час. Зобов’язати учня/ученицю до участі у якихось роботах на перерві чи в позаурочний час можна тільки у випадках, передбачених правилами для учнів, або в надзвичайних ситуаціях. 

Стаття 20. Кожному/кожній гарантується право отримувати інформацію про діяльність закладу освіти, про свої права і обов’язки через вільний доступ до установчих документів, інших нормативних актів, новин, які заклад освіти розміщує на своєму сайті(сторінці сайту засновника), на інших ресурсах.

Стаття 21. Кожен/на зобов’язаний/а старанно навчатися, не пропускати занять без поважної причини, вчасно приходити на навчання, виконувати домашні завдання, дослухатись до рекомендацій педагогів.

Стаття 22. Захист честі школи, її репутації, шанування її символіки є обов’язком кожного учня/учениці.

Стаття 23.Кожен учень/учениця зобов’язаний/а дотримуватись норм цієї конституції, встановлених у закладі освіти правил поведінки, неухильно виконувати покладені на нього громадські обов’язки.Незнання норм учнівського життя не звільняє від відповідальності перед однокласниками, учнівською спільнотою закладу освіти, органами учнівського самоврядування, органами управління закладу освіти.

 

Розділ III. Устрій учнівського самоврядування

Стаття 24. Учнівське самоврядування здійснюється учнями безпосередньо і через органи учнівського самоврядування, що обираються шляхом таємного або відкритого голосування.

Стаття 25. Учнівське самоврядування реалізується на рівні класу та закладу освіти.

Стаття 26. Учні класу обирають собі очільника (старосту)і заступника/скарбника, визначають повноваження обраних посадовців, орієнтуючись на документ (примірне положення, регламент тощо), схвалений вищим органом учнівського самоврядування. Термін повноважень цих посадовців – один навчальний рік.

Стаття 27. Вищим органом учнівського самоврядування закладу освіти є загальні збори (конференція)учнів початкової школи і, окремо, учнів 5-11 класів .Збори (конференція)скликаються розпорядженням очільника виконавчогооргану або на вимогу хоча б одного класу. Вищий орган учнівського самоврядування збирається не менше ніж раз на рік.

Стаття 28. Виконавчим органом самоврядування учнів, які здобувають початкову освіту, є рада очільників класів (старост).Рада щорічно обирає свого очільника – голову.

Стаття 29. Учні, які здобувають базовусередню освіту таємним голосуванням обирають свій виконавчий орган самоврядування (учнівську раду) та його очільника – президента.

Стаття 30. Виконавчі органи учнівського самоврядування підзвітні загальним зборам (конференції) учнів. Щорічні звіти  про діяльність виконавчого органу учнівського самоврядування презентує його очільник (президент ).

Стаття 31. Виконавчі органи учнівського самоврядування закладу освіти уповноважені тимчасово позбавити учня права на участь в учнівському самоврядуванні. Учень/учениця може оскаржити це рішення на зборах класу, загальних зборах (конференції).

 

Розділ IV. Виконавчий орган учнівського самоврядування учнів, які здобувають базову освіту.

Стаття 32. Виконавчий орган учнівського самоврядування (учнівська рада) створюється у закладі освіти для реалізації таких завдань:

  • залучення учнів до участі у житті спільноти школи, до учнівського самоврядування, вироблення пропозицій, втілення яких буде корисне територіальній громаді;
  • захисту прав і законних інтересів учнів закладу освіти, поширення серед них інформації про способи та інструменти захисту своїх прав і свобод;
  • сприяння фізичному, інтелектуальному та духовному розвитку учнів, зокрема через розробку та втілення проєктів, спрямованих на покращення освітнього процесу, саморозвиток і самореалізацію дитини;
  • привернення уваги педагогічної та батьківської спільнот цього закладу, громадськості до проблем учнівської молоді;
  • виявлення серед учнів та підтримка лідерів молодіжного руху.

Стаття 33. Для реалізації зазначених завдань виконавчий орган учнівського самоврядування уповноважений:

  • розглядати питання організації життя учнівських спільнот класу та закладу й виносити рішення у формі ухвал або постанов;
  • представляти інтереси учнівства на педагогічній раді та загальних зборах колективу цього закладу освіти, перед його адміністрацією;
  • розробляти правила для учнів цього закладу освіти;
  • інформувати дітей про їх права та свободи відповідно до Конвенції ООН про права дитини та чинного законодавства України;
  • робити запити і одержувати від адміністрації, педагогічної ради, батьківського комітету цього закладу освіти, органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для реалізації своїх завдань; 
  • організовувати слухання, конференції, семінари, тренінги, інші масові заходи як ділового, так і розважального спрямування і т. ін..

Стаття 34. Самостійно приймаючи рішення в межах визначеної компетенції, виконавчий орган учнівського самоврядування бере на себе зобов’язання:

  • виражати і захищати законні інтереси учнівства;
  • планувати та здійснювати свою діяльність, не виходячи за межі завдань, визначених у цьому документі;
  • проводити свої засідання, слухання, конференції, семінари, тренінги, інші масові заходи в безпечному середовищі з дотриманням норм етики та Санітарного регламенту;
  • забезпечувати прозорість, інформаційну відкритість своєї діяльності;
  • організовувати вибори делегатів до представницького органу учнівських спільнот територіальної громади;
  • дотримуватись письмових домовленостей, укладених з іншими суб'єктами освітньої та громадської діяльності, у тому числі й з міжнародними організаціями.

Стаття 35. Виконавчий орган учнівського самоврядування  обирається терміном на один рік у кількісному складі, що відповідає подвоєній кількості 5-11 (12)-х класів.

Стаття 36. Обраним/обраною до складувиконавчого органу учнівського самоврядування може бути учень/ученицявіком від 12 років.

Обранець/обранка має право:

  • обговорювати і ухвалювати внесені на розгляд виконавчого органу учнівського самоврядування пропозиції;
  • вносити на розгляд виконавчого органу власні пропозиції, проєкти ухвал/постанов;
  • очолити або увійти до складу одного із створених виконавчим органом робочогооргану (комітету);
  • ініціювати та реалізовувати індивідуально або в команді проєкти, схвалені виконавчим органом учнівського самоврядування;
  • вносити запити з питань, що перебувають в межах компетенції виконавчого органу та отримувати на свій запит вичерпну інформацію;
  • отримати підтримку і захист своїх прав та законних інтересів від дирекції закладу освіти, місцевого органу управління освіти.

Обранець/обранка зобов’язаний/а:

  • дотримуватись конституції й присяги, даної при набутті повноважень;
  • відвідувати засідання виконавчого органу та приймати рішення щодо винесених на розгляд ухвал/постановшляхом особистого голосування;
  • безвідмовно виконувати делеговані йому/їй повноваження та взяті на себе зобов’язання; 
  • виступати в межах компетенції на захист прав та гідності учнів, інших учасників освітнього процесу;
  • представляти спільноту класу, яка визнала його/її своїм представником;
  • щоквартально звітувати перед класом, який представляє, про свою роботу.

Стаття 37. Виконавчий орган учнівського самоврядування працює у режимі засідань:

  • приймає   рішення,  затверджує  чи  вносить  зміни  до регламенту та плану роботи, проєктів;
  • обирає та  затверджує персональний склад учнівського уряду та комітетів згідно з регламентом;
  • заслуховує  звіти  та доповіді свого очільника ( президента ), голів створених ним комісій;
  • може  висловити  недовіру утвореному ним учнівському уряду та прийняти його відставку;
  • визначає кількість та затверджує персональний склад комісій;
  • обирає делегатів для роботи в представницькому органі учнівського самоврядування територіальної громади, участі в різних дитячих та молодіжних форумах, проєктах тощо.

Стаття 38.Засідання виконавчого органу учнівського самоврядування правочинні за наявності кворуму – двох третин від загальної кількості обранців. Процедуру проведення засідань, порядок внесення та обговорення внесених пропозицій, проведення та встановлення результатів голосувань визначено в регламенті, прийнятому більшістю обранців.

Виконавчий орган може у надзвичайних ситуаціях відійти від тих чи інших норм регламенту.

Стаття 39. Виконавчий орган учнівського самоврядування  визначає структуру та компетенцію органів урядування (комітети), призначає, за поданням очільника ( президент), його заступника та секретаря.

Стаття 40. Органи урядування, утворені виконавчим органом учнівського самоврядування, працюють на постійній основі. Очільниками цих органів можуть бути виключно члени виконавчого органу учнівського самоврядування. Кожний обранець/обранка сам обирає орган урядування, у якому працюватиме. До складу органу урядування можуть входити також волонтери/волонтерки, дібрані очільником/очільницею цього органу. Керівника і персональний склад кожного органу урядування затверджує на своєму засіданні виконавчий орган учнівського самоврядування.

Стаття 41. Виконавчий орган учнівського самоврядування призначає з-поміж своїх членів уповноважених представляти інтереси учнівських спільнот класів. Обранець/обранка вважається уповноваженим/ уповноваженою, якщо буде підтриманий/а більшістю учнівської спільноти класу шляхом таємного або відкритого голосування. Учнівська спільнота класу може ініціювати недовіру своєму  уповноваженому/уповноваженій, звернувшись до загальних зборів (конференції) учнів з відповідним клопотанням. Для набуття чинності відповідна пропозиція має бути підтримана двома третинами голосів присутніх на зборах (конференції).

Стаття 42.Виконавчий орган учнівського самоврядування функціонує в інтересах учнів. Культура поведінки членів цього органу, дотримання ними правил проведення його засідань, засідань його органів урядування ґрунтується на взаємоповазі та усвідомленні відповідальності за порушення норм чинного законодавства, цієї конституції, етичних норм.

Директор закладу освіти, його заступники та інші дорослі не мають права втручатися у роботу виконавчого органу учнівського самоврядування. Застосування методів фізичного та психічного насильства до його членів і волонтерів забороняється.

Стаття 43. Очільник (президент) виконавчого органу учнівського самоврядування:

  • є гарантом дотримання прав і свобод учнів;
  • діє від імені виконавчого органу в період між його засіданнями;
  • представляє учнівську спільноту закладу освіти на республіканському, обласному та місцевому рівнях;
  • пропонує на розгляд виконавчого органу порядок денний засідання, проєкти ухвал/постанов, попередньо схвалених профільними органами урядування;
  • веде засідання виконавчого органу учнівського самоврядування;
  • підписує ухвалені виконавчим органом учнівського самоврядування ухвали/постанови, інші акти.

Очільник (президент)  може бути достроково зміщенийчерез імпічмент у  разі:

  • порушення ним норм чинного законодавства чи цієї конституції;
  • недобросовісного виконання своїх обов’язків. 

Стаття 44. Для прийняття рішення про імпічмент виконавчий орган учнівського самоврядуванняабо хоча б один клас 2/3 голосів має прийняти рішення про скликання загальних зборів (конференції) спільноти учнів, які здобувають базову середню освіту. Ініціатор зборів (конференції) через свого представника має публічно обґрунтувати пропозицію імпічменту очільника виконавчого органу учнівського самоврядування. Голосуванню передують дебати. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше ніж дві третини присутніх. На підставі прийнятого зборами (конференцією) рішення виконавчий орган учнівського самоврядування зобов’язаний оголосити вибори нового очільника (президента).

Стаття 45. Очільники (голови, секретарі)органів урядування:

  • забезпечують розвиток учнівського самоврядування;
  • організовують роботу органу, який очолюють;
  • ведуть засідання цих органів;
  • представляють свій орган на засіданнях виконавчого органу учнівського самоврядування під час різних публічних заходів;
  • діють від імені органу урядування, який очолюють, в період між його засіданнями;
  • підписують рішення, ухвалені органу урядування, який очолюють.

Голова органу урядування виконавчого органу може тимчасово делегувати свої повноваження одному з членів виконавчого органу.

Голова органу урядування може бути усунений з посади достроково у  разі:

  • порушення ним норм чинного законодавства чи цієї конституції;
  • недобросовісного виконання своїх обов’язків. 

Рішення про дострокове припинення повноважень керівникаоргану урядування його члени приймають таємним голосуванням. Якщо відповідне рішення прийняте більшістю голосів, органурядування має одразу обрати нового голову на час до чергових виборів.

 

 Розділ V. Учнівський референдум та вибори до виконавчих органів учнівського самоврядування

Стаття 46. Учнівське волевиявлення здійснюється через вибори і референдум. Стаття 47. Учнівський референдум у закладі освіти призначається виконавчим органом учнівського самоврядування.  Референдум не розглядає питання зміни розкладу уроків, їхньої тривалості, тематики та інших питань, які регламентовані чинним законодавством України і належить до компетенції адміністрації чи вчителів. Виконавчий орган за погодженням з адміністрацією закладу освіти формулює запитання референдуму та визначає його процедуру. 

Стаття 48. Вибори до органів учнівського самоврядування на рівні класу та закладу освіти є вільними, рівними, прямимита відбуваються за правилом «один учень/учениця – один голос». Вибори очільника та членів виконавчого органу учнівського самоврядування закладу освіти відбуваються виключно таємним голосуванням.

Стаття 49. Для підрахунку голосів під час виборів та референдуму загальні збори (конференція) учнів обирає виборчу комісію. Виборча комісія обирається на два роки. Вибори членів виборчої комісії відбуваються відкритим голосуванням за кандидатів, запропонованих членами спільноти учнів. До складу лічильної комісії мають увійти найбільш рейтингові за результатами голосування кандидати. Комісія має складатися з непарної кількості членів, з-поміж яких обирає голову.

Стаття 50. Вибори очільника і членів виконавчого органу учнівського самоврядування (президента) проходять щороку у вересні. Реєстрація кандидатів завершується в останній навчальний день другого тижня вересня, вибори – в межах останнього тижня вересня.

Кандидатами в очільники (на президента)  можуть бути учні/ учениці, які досягнули 12-річного віку, висунуті спільнотою класу/ класів або  самовисуванці.

Кандидатами у виконавчий орган стають через самовисування або на пропозицію кандидата в очільники цього органу, який формує свою команду.

Кандидат в очільники зобов’язаний представити виборцям свою команду і передвиборчу програму не пізніше, як за 1 тиждень до дня виборів.

Стаття 51. Передвиборчу агітаціюкандидати проводять у довільній формі, дотримуючись норм етики і правил для учнів.

Протягом останнього тижня перед виборами між кандидатами в очільники виконавчого органу та їхніми командами  повинні відбутись дебати за присутності повноважного складу виконавчого органу учнівського самоврядування, педагогів школи та усіх охочих. Модератором дебатів має бути представник адміністрації школи.

Передвиборна агітація повинна бути припинена за день до виборів. У разі порушення даного правила кандидата (і його  команду) дискваліфікують.

Стаття 52. Для проведення виборів очільника виконавчого органу учнівського самоврядування та членів цього органу укладають окремі бюлетені.

У виборчому бюлетені поруч з прізвищем та іменем кожного претендента/претендентки на очільника виконавчого органу учнівського самоврядування вказується клас, у якому він/вона навчається, прізвища й імена членів його команди та ділянки учнівського життя, якою кожен/кожна планує займатися. Претенденти на очільника або члена виконавчого органу учнівського самоврядування, які не мають команди, мають містити тільки номер класу. Порядок розміщення прізвищ у бюлетені визначає жереб.

Прізвища та імена кандидатів до виконавчого органу учнівського самоврядування в іншому бюлетені мають бути згруповані за ділянкою учнівського життя, якою той/та планує займатися у разі перемоги на виборах. У межах групи прізвища та імена з вказуванням класу, у якому цей претендент/ка навчається, розміщуються за алфавітом. 

Стаття 53. Бюлетені для голосування за кандидатів у виконавчий орган учнівського самоврядування видаються комісією у день голосування учням, які мають право голосу та внесені у відповідні списки. Голосування – анонімне й відбувається у спеціально відведених місцях із забезпеченням таємниці голосування.

Виборчий бюлетень вважається дійсним, якщо на ньому зроблена відмітка за одного кандидата (з командою чи без неї).

Результати голосування виборча комісія затверджує на відкритому засіданні після завершення підрахунку голосів, але не пізніше ніж через три дні після дня виборів. Переможцем вважається кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів виборців.

Результати виборів дійсні, якщо участь у виборах узяли 50%учнів з тих, які мають право голосу.

Стаття 54. Повноваження очільника і членів виконавчого органу учнівського самоврядування починаються з моменту складення присяги, але не пізніше, ніж через 7 днів після оголошення результатів виборів. Приведення до присяги публічне. Його проводять голова лічильної комісії та керівник закладу освіти.

 

Розділ VI. Прикінцеві положення

Стаття 55. Конституція учнівської спільноти/учнівського самоврядування Заболотцівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів набуває чинності з дня її прийняття. Припинення діяльності  учнівської спільноти відбувається через ліквідацію чи реорганізацію закладу освіти.

Стаття 56. Зміни до конституції можуть бути запропоновані членами учнівського самоврядування та винесені на референдум. Новели вважаються прийнятими, якщо за них проголосували 50%+1 учасників референдуму. Прийняті зміни починають діяти після оприлюднення результатів референдуму.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора